Wypełnij PIT przez internet i przekaż 1% podatku
Ilość pobrań

5 minut

Tyle potrzebujesz czasu na wypełnienie!

Aplikacja e-pity 2018 jest programem dedykowanym dla Stowarzyszenia SURSUM CORDA i umożliwia odliczenie 1% tylko na jej rzecz.

Przekaż 1% w picie

Nie musimy wszystkiego oddawać fiskusowi - i dobrze. Jestem przekonany, że niezła organizacja pożytku publicznego zrobi dzięki naszym pieniądzom znacznie więcej dobrego, niż aparat administracji państwowej.

Dlatego warto dać im jeden procent podatku. Tak rzadko możemy sami decydować, na co idą nasze podatki. Raz w roku mamy okazję. Skorzystajmy więc z niej.

1% podatku nie mogą przekazać osoby rozliczające się za pomocą PIT-16A (karta podatkowa) oraz PIT-19A (osoby duchowne).

Kto może przekazać 1% podatku?

  1. podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych
  2. podatnik opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych
  3. podatnicy korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku
  4. emeryt
  5. podatnik, którego rozlicza pracodawca
  6. podatnik uzyskujący dochód z odpłatnego zbycia papierów wartościowych oraz pochodnych instrumentów finansowych

1 procent krok po kroku ...

  1. W końcowych rubrykach formularza PIT (28, 36, 36L, 37, 38, 39) należy wpisać dziesięciocyfrowy numer KRS Organizacji Pożytku Publicznego (OPP), a obok wpisać kwotę 1% należnego podatku po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół. Przykład: Podatek należny, wynikający z zeznania to 5 342, 00 zł. Podatnik może wskazać kwotę 1 % (5 342, 00/100) czyli 53,42 zł w zaokrągleniu 53,40 zł. Kwota ta zostanie przekazana na rachunek bankowy wybranej organizacji.
  2. 1% podatku nie musisz samodzielnie wpłacać na konto organizacji i nie ponosisz z tej okazji żadnych kosztów, ponieważ zrobi to za Ciebie Urząd Skarbowy. Pomagasz potrzebującym i nic przy tym nie tracisz, a Twoje dobro procentuje w różnego rodzaju programach pomocowych. Nawet najmniejsza kwota jest dla tych organizacji ogromnym wsparciem. Twój podatek może zostać przez nie przeznaczony tylko i wyłącznie na finansowanie swojej działalności społecznej. Ponadto OPP publikują sprawozdania finansowe i podlegają nadzorowi Urzędu Skarbowego, Sądu oraz Ministerstwa Pracy. Organizacje wykorzystują środki w sposób rzetelny i transparentny, a Ty możesz się przekonać jak wykonuje to wybrana przez Ciebie instytucja.
Baza sprawozdań organizacji pożytku publicznego: https://bopp.pozytek.gov.pl/